Továbbra is komoly gondokat okoz a talajvíz az Újtelepi és Urbáriumi városrészben. Folyamatosan kapja a Polgármesteri Hivatal azokat a bejelentéseket, miszerint több lakóingatlan pincéjét elárasztotta a víz, sőt a Széchenyi István Szakközépiskola tornatermében is nagy mennyiségű víz jelent meg.
A Szákom Kft. szakemberei és a Polgármesteri Hivatal munkatársai azonnal megkezdték a munkát és mindenekelőtt megpróbálták kideríteni, hogy mi okozhatta a korábban ilyen mértékben sosem tapasztalt problémát. A közműszolgáltató a Képviselő-testület felkérésére nyár óta ellenőrzi a csapadék- és szennyvízelvezető rendszer állapotát, aminek rekonstrukcióját a város három éve közel egymilliárd forintot költött.
A Szákom Kft. szakemberi a legveszélyeztetettebb területeken keresve, két kisebb problémát észleltek. A Kőrisfa utcában egy régi használaton kívüli házi bekötésen volt egy repedés, valamint a Tölgyfa utcában a gerinchálózat acélvezetékén észleltek egy sérülést, a problémákat azonnal orvosolták. A hibák mértékéből ítélve nem volt valószínűsíthető, hogy csőtörés okozza a beázásokat, ezért a Szákom folytatta a kutatást és 13-15 méterenként feltárást végeztek a Kőris utcában, hibát azonban nem találtak. Miután a nyomáspróbázás sem támasztotta alá, hogy ivóvíz került volna a szennyvízhálózatba, a Polgármesteri Hivatal vízmintát vett az érintett terület minden részéről. A labor vizsgálatok nem utaltak ivóvíz jelenlétére.
A Szákom Kft. közben felkérte a Dunántúli Regionális Vízmű szakemberét, hogy segítsen feltárni, mi okozhatja a jelenséget. A DRV egy ún. hálózatveszteségi vizsgálatot végzett el és arra a megállapításra jutott, hogy nincs csőtörésre utaló jel.
Ezzel párhuzamosan a SZISZKI oldalánál a Tölgyfa utcában egy kutatófúrást végeztek el, amely során kiderült, hogy 4 méter és 22 méter között a föld alatt vízzáró agyagréteg van, ami miatt a talajvíz nem talál magának utat és nem tud elszivárogni.
A Szákom Kft. és a Polgármesteri Hivatal szakértők bevonásával keresi a megoldást a víz okozta problémák megoldására. A műszaki vizsgálat a hétvégén is zajlani fog. Szombaton (december 11.) kijelölésre kerülnek azok a területek, ahol hétfőn (december 13.) talajvízszint monitoring (ellenőrző) kutak kerülnek kiépítésre. Ezeknek a helyét úgy választják ki, hogy figyelembe veszik a lakossági bejelentéseket, valamint a közterület-felügyelet jelentéseit is.
A tervek szerint a jövő heti Képviselő-testületi ülésre elkészül az az intézkedési terv, amely tartalmazni fogja, hogy milyen ütemben, milyen azonnali és hosszú távú műszaki beavatkozásokat lehet tenni, hogy megoldódjon az Urbárium és Újtelep talajvíz elvezetési problémája.
Vezér Mihály polgármester ezúton is kéri a lakosság türelmét azzal, hogy a lehető leghamarabb igyekeznek megoldást találni a problémákra.
A probléma nálunk 35 évvel ezelőtt jelentkezett először (Csokonai utca). Akkor kb egy méter magasságig jött fel a víz a pincében, hosszú ideig küszködtünk vele, először mi is a pincét szivattyúztuk, de aztán a hozzáértők mondták, hogy azt nem szabad. Kaptunk kölcsön nagyteljesítményű benzines szivattyút a TEHAG-ból, azzal naponta kinyomtuk a kútból a vizet az árokba - pontosan nem tudom, de két hétnél tovább nem kellett csinálni, és látványos volt az eredmény, napról napra csökkent, majd teljesen eltűnt a víz. Most is meg lehetne ezt csinálni, de hol szerezzen az ember alkalmas szivattyút? Nekünk egy 800 wattos búvárunk van, félcolos slaggal, azzal nevetséges lenne hozzákezdeni. A katasztrófavédelemnek nincsenek szivattyúi?
VálaszTörlésA probléma (általában),ha nem is 35 éves mindenütt, de nem is most kezdődött. Kb 10 éve biztosan. Én konkrétan 2000-ben lapátoltam (majd szivattyúztam) azóta minden hóolvadás, vagy felhőszakadás ugyanezt idézi elő. Nehéz ezt megítélni (Batta egyik legmagasabb pontjáról beszélünk az Urbárium kapcsán és nem Dunafüredről. Mindenestre örülök, hogy Polgármester úr is elindította az egygumicsizma blogot, s jóleső érzés a személyes érintettséggel vegyes felelősségvállalása. Én már nem lakom Battán, de a gyerekeimért naponta aggódom ebből az aspektusból.
VálaszTörlés