2010. december 16., csütörtök

TÁJÉKOZTATÓ AZ EDDIG TETT INTÉZKEDÉSEKRŐL

Az elmúlt időszakban az országos médiumokon keresztül folyamatosan értesülhettünk arról, hogy a nagy mennyiségű csapadék miatt belvíz- és talajvíz problémák egész Magyarországot érintik. Sajnos nincs ez másként Százhalombatta területén sem. Kezdődtek a problémák az augusztusi felhőszakadásokkal, amikor is elsősorban Újtelep és a Déli Lakótelep városrészekben a felszíni csapadékvíz okozta károkat kellett elhárítani. A Képviselő-testület szeptemberi ülésén külön foglalkozott a kérdéssel, és felkérte a SZÁKOM Kft-t a csapadékvíz rendszeren szükséges feladatok elvégzésére.

2010. szeptember végén, október elején érkeztek ismételten bejelentések arra vonatkozóan, hogy egyes épületek pincéi vizesedne. A Polgármesteri Hivatal és a SZÁKOM Kft. munkatársai először közmű problémára gyanakodtak, hiszen sem Urbáriumban, sem Újtelepen eddig nem volt talajvíz probléma. A SZÁKOM Kft. 2010. szeptember végén elkezdte felülvizsgálni a közmű hálózat, azaz az ivóvíz-, szennyvíz- és csapadékvízrendszereket. 2010. október 14.-én a Kőrisfa utcában találtak egy hibás házibekötés okozta szivárgást, amelyet haladéktalanul ki is javítottak. 2010. október 15-én az Iskola utca – Tölgyfa utca csomópontban észleltek csőtörést, amit azonnal elhárítottak. Az elszórtan jelentkező vizesedések azonban nem szűntek meg. 2010. november 15 – 26 között a Kőrisfa utcában 7 db feltáró vizsgálatot végzett a SZÁKOM Kft., de üzemzavart nem észlelt.

2010. november 29-től ismételten telefon bejelentések érkeztek a Polgármesteri Hivatal Műszaki Irodájára. A SZÁKOM Kft. nyomáspróba vizsgálatokat kezdett meg az érintett utcákban. A bejelentések regisztrálása során 2010. december 2-ra rajzolódott ki, hogy mekkora területet érint a probléma, amelyet viszont a közmű hálózat hibája nem okozhat. 2010. december 3-án a Polgármesteri Hivatal felkérte a GEO-TERRA Kft-t szakértői vélemény elkészítésére. A GEO-TERRA Kft. talajmechanikai szakértőket foglalkoztat, és kiemelten foglalkozik víztelenítési problémák megoldásával. A helyszíni szemle alapján, illetve a közmű hálózatra vonatkozóan előzetesen elvégzett vizsgálatok eredményét értékelve a GEO-TERRA Kft. szakértői elsődlegesen a nagy mennyiségű csapadék hatására felgyűlt talajvizet nevezte meg a probléma okának. A terület víztelenítése érdekében a szakértő cég talajmechanikai fúrások elvégzését javasolta.

Százhalombatta területén hasonló problémával korábban nem kellett számolni, ezért talajvízfigyelő kút, illetve kút rendszer egyik városrészben sem került kialakításra.

2010. december 6-án és 7-én a közterület felügyelet munkatársai bejárták Urbárium és Újtelep városrészt, és listát készítettek azokról az ingatlanokról, ahol az ingatlan tulajdonosát otthon találták és vizesedési problémát tapasztalt. Ugyanakkor minden ingatlanra eljuttattak egy levelet, amelyben arra kértem az ingatlanok tulajdonosait, hogy a Műszaki Iroda telefonszámára jelentsék be a vizesedési problémájukat, illetve amennyiben a vízszint változik, arról is értesítsenek. A listát azóta is vezeti a Műszaki Iroda, amely megmutatja a probléma nagyságát. A Damjanich utca – Madách utca – Gesztenyés utca – Borostyán utca – Dobó utca – Iskola utca által határolt területen a 2010. december 13-i bejelentéseket is regisztrálva 125 db magán ingatlant, illetve a Széchenyi István Szakközépiskolát érinti a talajvíz probléma.

2010. december 8-án a Széchényi István Szakközépiskola és a játszótér közötti zöld területen egy övárkot alakítottunk ki, amelyet bekötöttünk a csapadékvíz hálózatba. 

2010. december 9-én a SZÁKOM Kft. az egész területen vízveszteség mérést készíttetett a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. szakembereivel. A mérés csőtörésre utaló jelet nem talált.

2010. december 9-én végeztettük el az első talajmechanikai fúrást. A 25 m mély fúrat megmutatta, hogy a talaj felső 4 métere lösz, alatta 25 m-ig kövér agyag, ami a szikkadást megakadályozza. A fúrás eredményét a talajmechanikai szakértők értékelték és 2010. december 11-én azt a javaslatot tették arra, hogy az érintett területen további fúrásokat végezzünk. A 10 db 10 m mélységű nagyátmérőjű (125 mm), és 18 db 5 m mélységű kisátmérőjű (50 mm) talajvíz figyelő kút fúrása során a furatokat talajmechanikai mintavételezésre is felhasználja. A kutak telepítését és a talajminták laborvizsgálatát követően előzetes jelentést készítenek. A szakértők nem javasolták, hogy a vizsgálati eredményeket megelőzően bármely talajvíz süllyesztési módszert alkalmazzuk a a területen, hiszen a talaj egyedi adottságaihoz alkalmazkodva kell a megfelelő technológiát meghatározni. A nem megfelelő módszer alkalmazása talaj kimosódást eredményezhet, amely az ingatlanok esetleges megsüllyedését okozhatja.    

2010. december 13-án a SZÁKOM Kft. az érintett terület minden pontjáról vízmintát vett, amelyet laborvizsgálatra küldött.

2010. december 13-án 3 fúró csapattal megkezdődtek az összesen 28 db furat elkészítése, amelyek csütörtökre (december 16.) elkészültek.

A vízszintfigyelő kutak telepítését követően tapasztalat szerzés és vizsgálat céljából vonalas vákumkutas talajvízszint süllyesztést tervezünk kialakítani a SZISZKI melletti zöld terülten, ahol elegendő távolságra van a lakóingatlanoktól, így az esetleges talajkimosódás kárt nem tud okozni.

Százhalombatta, 2010. december 16.

Vezér Mihály


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése